Profil Fotoğrafı Koyarken Dikkat Edilmesi Gereken 5 Konu!

Uzay aracımızla Marsa gideceğiz hala CV mi konuşuyoruz, profil fotoğrafı ne seçmeliyiz, bunu mu tartışacağız diyenleri duyar gibiyim! Gün geçtikçe dijitalleşen dünyada, pek çok gelişme yaşansa da, CV’lerde, Kariyer ve İş portallarında opsiyonel olarak eklenebilen fotoğraflarda, ciddi problemler yaşandığını gözlemliyorum.

Yurt dışındaki çoğu şirket; cinsiyet, yaş, renk, soy, din gibi önyargı oluşturabilecek etmenleri düşünülerek; fotoğrafın CV’ye konulmasını sıcak karşılamıyor. Mümkünse fotoğrafın eklenmemesi tavsiyelerinde bulunuluyor. Avrupa ve Amerika’ daki çoğu şirket; hayatımıza giren Kişisel Verileri Koruma Kanunu (GDPR) ile birlikte işe alımlarda, kişisel verileri korumaya özen gösterirken, ayrımcılık oluşturabilecek tüm olasılıkları kaldırılmaya çalışıyor.

Ayrımcılığın ortadan kalkması en büyük temennimiz. İngiltere’de bazı şirketlerinde iş ilanlarında İngiltere’de doğmuş olmanız veya İngiliz vatandaşı olmanız, aileden en az bir kişinin daha İngiliz olması gerektiği koşulları açıkça belirtilebiliyor. Üzücü bir örneği; İngiltere’nin en büyük telekominikasyon şirketlerinden biri olan BT şirketinin bazı ilanlarında görebiliyoruz.

Öte yandan Microsoft, Google, Facebook gibi çok uluslu, vizyoner şirketlerin kariyer sayfalarında; cinsiyet, renk, soy, din, fiziksel görünüm ve fiziksel engeller gibi özelliklerin önyargıyla karşılanmadığı, çeşitli kültürleri  ekiplerine kattıkları önemle belirtiliyor.

Fotoğraflı CV’lere Türkiye’de daha sık rastlıyoruz. CV’lerden bağısız olarak, LinkedIn gibi kariyer ve iş portallarında kullanılan profil fotoğrafları da, iş başvurularınızda ve profesyonel hayatınızda olumlu/olumsuz etkiler bırakabilir. CV’nize fotoğraf eklemeyi tercih etmiyor olabilirsiniz, platformlarda da kullandığınız fotoğrafın da sizi doğru yansıttığına özen göstermenizi tavsiye ederim.

CV’lerde fotoğraf konulmadığı görünürken, LinkedIn gibi portallarda fotoğrafın konulmaması olumsuz intibaya neden olabilir. Vizyoner ve gelişmiş şirketlerde çalışan kişilerin mutlaka profil fotoğrafı koyduğunu gözlemleyebilirsiniz. Yine kullanıp kullanmamak sizin kararınız!

Sizi değerlendiren kişiler, fotoğraftınıza bakarak karakter analizi yapıyor olabilir ve bu analiz sizi olumlu, olumsuz etkileyebilir. Tecrübelerinizden bağımsız olarak, olumsuz bir izlenim bırakmamak için, aşağıdaki tarz fotoğrafları profil sayfanıza koyuyorsanız, mesleğinize ve size uygun olup olmadığını bir daha düşünün!

CV ve Kariyer platformlarında profil fotoğrafı koyarken dikkat edilmesi gereken 5 konu:

1. Selfie

Sosyal medya kanallarını aktif kullanan kuşaklar olarak, selfie’ler artık sıradanlaşarak hayatımızda normal bir olay haline geldi. CV ve/ya kariyer portallarında fotoğraf seçerken çektiğiniz selfielerden yararlanmak isteyebilirsiniz.

Bu durumda koyacağınız selfie’nin yüzünüzü gösterdiğine, sizi doğru ifade ettiğine emin olun. Hafif ya da içten gülümsediğiniz, mimiklerinizin sizi yansıttığı bir fotoğrafı tercih edebilirsiniz. Aşırı samimi, cüretkar ya da seksi görünebilecek fotoğraflar, profesyonellikten uzak görüleceği için hakkınızda olumlu değerlendirme yapılmayabilir.

2. Eş, dostla çekilen toplu fotolar

Aileye, arkadaşlıklara önem verdiğinizi göstermek amacıyla eşiniz, çocuğunuz, akrabanız ya da arkadaşınızla çekilenleri, kariyer portallarında profil resmi olarak kullanmamanızı tavsiye ederim.

CV’nizin ve portallarda yer alan fotoğrafların olabildiğince sizi yansıtması gerekir. Birden fazla kişinin bulunduğu fotoğraflarda; kimlik karışıklıkları olabilir, sizi tanımayan kişiler fotoğrafta sizin kim olduğunuzu anlayamayacaktır.

Aile, evcil hayvanlar ve arkadaşlarınız ile çekilen fotoğrafları sosyal medya hesaplarında kullanmakta özgürsünüz.

Ekip içerisinde çekilen fotoğraflar, ekibinize ve şirketinize duyduğunuz sevgi ve bağlılığı gösterebilir. Kazanılan ödüllerde, etkinliklerde çekine ekip fotoğraflarını çeşitli sosyal medya kanallarında ve kariyer portallarında varsa içerikle birlikte fotoğraf paylaşılan alanda paylaşabilirsiniz.

Profilinizde ve CV’lerde, yalnızca sizin bulunduğunuz fotoğraflara öncelik vermeye çalışın!

3. Telefon ve elektronik aletler

Profil ve CV’lerde kullanılan fotoğraflarda; telefonu kulağımızda tutup konuşurken, elimizde telefon ekrana doğru bakarken çekilmiş olanları kullanmayaya çalışın!

Meşgul ya da işkolik olduğunuzu, ya da dijitale önem verdiğinizi göstermek istiyor olabilirsiniz. Bu tarz fotoğraflar, eğer işiniz ve mesleğinizle örtüşmüyorsa ne yazık ki olumlu bir izlenim bırakmıyor.

Laptopla çalışırken ya da çalışma ortamında çekilmiş, sizin bulunduğunuz görselleri kullanmanızda hiçbir sakınca yok. Tasarım, fotoğrafçılık gibi kreatif mesleklerde çalışıyorsanız; elinizde fotoğraf makinesiyle çekilmiş bir görsel; yazılım ile uğraşıyorsanız akıllı teknolojik aletlerle, laptoplarla çekilenler; profesyonel duruşunuza uygun ve hoş detaylarla, iyi bir izlenim verebilirsiniz.

Teknolojik aletlerle çekilmiş fotoğraflar da, işinizle bağlantılı olarak teknolojiyi yakından takip ettiğinizi gösterebilir. Teknolojik gözlükler, kulaklıklar taktığınız fotoğraflar  oldukça şık duruyor.

Elde tutulan telefon fotoğrafı istediğiniz mesajı iletemeyebilir. Sosyal medyada mı geziniyorsunuz? Mesajlarınızı mı kontrol ediyorsunuz? Mobil araştırmalar mı yapıyorsunuz? Hangi izlenimi vermek istiyorsanız mesleğinizle doğru orantılı, yaratıcı, sizi yansıtan bir fotoğraf olmasına özen gösterin.

4. Araba, uçak, araç gereçler

Profilinizde kullandığınız görselin yalnızca araba olması, olumsuz değerlendirilmenize neden olabilir. Otomobil sektöründe çalışıyorsanız; fotoğrafta bulunduğunuz, çalıştığınız şirketin bir ürününün veyahut logoyu arka planda göstermek oldukça şık ve profesyonel izlenim sağlayabilir.

İşinizle bağlantılı olmayan, sizin bile bulunmadığınız görseller vermek istediğiniz mesajı doğru aktaramayabilir. Hobi olarak arabalarla ilgileniyor olabilirsiniz, bu durumda hobiler veya sizi anlatan bölümde, araba/uçak tutkunuz neyse ondan bahsedebilirsiniz. Instagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal medya hesaplarınızda da dilediğiniz gibi paylaşabilirsiniz.

Hobilerinizi daha yakından göstermek istiyorsanız, hobilerinizi paylaştığınız sosyal medya hesaplarını, profil ve CV’lerinize ekleyebilirsiniz. Böylece size bakan kişiler, paylaşımlarınızdan, yazılarınızdan ilgi duyduğunuz konuları fark edebilir.

5. Animasyonlar, görsel resimler

Tasarım, oyun tasarımı ve yaratıcılık gerektiren pozisyonlarda çalışıyorsanız; animasyon görseller, sizi yansıtan illüstrasyonlar, profilinizi kaliteli kılabilir.

İşinizle bağıntılı olmayan görselleri profil resminiz yapmak, sizi doğru ifade etmeyebilir. Anonim bir imaj yaratmak amacınızsa, fotoğraf eklemek zorunda değilsiniz. Bu tarz profiller mistik algılanabilir, ilk bakışta güven teşkil etmeyebilir.

Profil sayfanızda ve CV’nizde ana görsellerin sizi yansıttığına, içinize sindiğine emin olun. 

CV ve platformlarda kullanılan görseller oldukça subjektif bir konu; kişiden kişiye doğrular, yanlışlar değişebilir. Lütfen siz de konuyla ilgili yorumlarınızı paylaşmaktan çekinmeyin!

Comments

03/05/2019 at 22:40

CV’de fotoğraf olayı sadece bizim ülkemiz de abartılıyor sanırım. Diğer ülkelerde CV’in de resim görmek yerine yaptıklarını dikkate alıyor. Bizde ise resim içermeyen CV dikkate alınmayacak gibi bir ibare bile koyulan ilanlar var. Elbette sektöre göre değişir belki ama elemanın firmaya vereceği görüntüsünden daha önemli olmalı sanırım…:) Güzel içeriğiniz için teşekkürler…Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *