Gideceğim Bu Ülkeden Ama Nereye?

Son yıllarda ülkemizde yaşanan politik, ekonomik ve sosyal hayatı engelleyen nedenlerden dolayı pek çok kişi farklı alternatifleri değerlendirmek üzere,  yurtdışındaki ülkelere göz atmaya başladı.

gidecegim

Amerika, Almanya, Hollanda, İngiltere, Polonya derken güçlü, yetenekli beyinleri yurtdışında görür olduk. Farklı bir ülkede yaşama fikri heyecan verici görünmesine karşın ani kararlarla hareket etmemek gerekiyor.

Devir değişti, bir şehirde ya da ülkede tam zamanlı iş aramanın yerini remote yani uzaktan çalışma aldı. Bulunduğunuz ülkeden ya da şehirden uzaklaşıp, remote çalışma tarzı ile farklı ülkelerin çalışma tarzını görme fırsatını yakalayabilirsiniz.

Herkesin iş hayatından beklentileri farklılık gösterse de mutlaka ülke değiştirmeyi kafaya koyduysanız acele etmeden, belirli kriterlere dikkat etmeniz gerekir.

Gideceğim bu ülkeden ama nereye? diyorsanız ülke değişiklikleri öncesinde dikkat etmeniz gereken başlıklar;

 1. Güvenlik
 2. Yaşam kalitesi
 3. Fiyatlar
 4. İklim
 5. Hava durumu
 6. İnternet
 7. Eğlence

En güvenli & huzurlu ülkeler

Küresel Barış Endeksi, Global Peace Index 2016 raporuna göre; güvenlik ve huzur açısından değerlendirilen ülkeler sıralamasında en güvenli ve huzurlu ülkeler sıralanıyor.

Dünyanın en güvenli & huzurlu ülkeleri:

 1. İzlanda
 2. Danimarka
 3. Avusturya
 4. Yeni Zelanda
 5. Portekiz
 6. Çek Cumhuriyeti
 7. İsviçre
 8. Kanada
 9. Japonya
 10. Slovenya

163 ülkenin güvenlik ve huzur açısından ele alındığı raporda; Türkiye 145. sırasında yer alıyor. 2015 endeksinde ise 138. sırada bulunuyordu.

En iyi ülkeler

İsviçre’nin Davos kentinde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu, ‘Dünyanın En İyi Ülkeleri’ 2016 raporuna göre ise; girişimcilik, iş hayatına açık olma, macera, vatandaşlık, kültürel miras, kültürel etki, büyüme, güç ve yaşam kalitesi gibi faktörler belirlenerek ülkeler sıralanıyor.

Dünyanın en iyi ülkeleri:

 1. Almanya
 2. Kanada
 3. İngiltere
 4. Amerika Birleşik Devletleri
 5. İsveç
 6. Avustralya
 7. Japonya
 8. Fransa
 9. Hollanda
 10. Danimarka

60 ülkeyi kapsayan raporda Türkiye 30. olurken Türkiye’nin diğer kategorilerdeki sıralaması ise;

dunyanin en iyi ulkeleri turkiye raporu

En pahalı ülkeler

Dünya Ekonomik Forumu 2015 yılında hazırladığı bir raporda da seyahat edilecek 141 ülkeyi ucuzdan pahalıya doğru sıraladı. Bu raporda gidiş dönüş uçak biletlerinin ortalaması, ortalama konaklama ücretleri, yaşam masrafları, benzin fiyatları ve satın alma gücü gibi farklı kriterlere yer veriliyor.

Dünyanın en pahalı ülkeleri:

 1. İsviçre
 2. Birleşik Krallık
 3. Fransa
 4. Avustralya
 5. Norveç
 6. İsrail
 7. Danimarka
 8. İsveç
 9. İtalya
 10. Avusturya

En hızlı internete sahip ülkeler

Akamai’nin raporuna göre 2015 sonu itibariyle belirlenen ülkelerin ortalama internet hızları araştırıldı. Rapora göre, en hızlı internete sahip ülke saniyede 20.5 MB internet bağlantı hızıyla Güney Kore, 2. ülke ortalama 17.4 MB ile İsveç ve 3. ülke 16.4 MB ile Norveç oldu. Türkiye’ de ise ortalama internet bağlantı hızı saniyede 6.2 MB ile 34. sırada yer alıyor.

Dünyanın en hızlı internetine sahip ülkeleri;

 1. Güney Kore
 2. İsveç
 3. Norveç
 4. İsviçre
 5. Hong Kong
 6. Hollanda
 7. Japonya
 8. Finlanda
 9. Çek Cumhuriyeti
 10. Danimarka

en hızlı internet

Yetenekli çalışanlara önem veren ülkeler

Dünya Ekonomik Forumu, Human Capital Indeksi ile, ülkelerdeki işsizlik oranına, istihdam edilenlerin eğitim düzeylerine, profesyonellerin sahip oldukları yetenek, eğitim durumları ve istihdam düzeylerini yaş gruplarına göre analiz ediliyor. Ülke ekonomilerinin sahip oldukları iş gücünün yetenekleri ve eğitim kalitesine göre 100 üzerinden puan veriliyor. Bu da yetenekli çalışanlara önem veren ülkeleri bize gösteriyor. Human Capital Indeks 2016 raporuna göre Türkiye 130 ülke içerisinde 73. sırada yer alıyor.

En yetenekli çalışanların bulunduğu ülkeler:

 1. Finlandiya
 2. Norveç
 3. İsviçre
 4. Japonya
 5. İsveç
 6. Yeni Zellanda
 7. Danimarka
 8. Hollanda
 9. Kanada
 10. Belçika

human capital 2016

Ayrıca ülkelerin iklimi, nemi, yaşam kalitesi ve yaşam tarzı gibi konuları da mutlaka araştırmalısınız. Bir ülkeyi gerçekten kafanıza koyduysanız, o ülkeyi ve şehiri mutlaka öncesinde ziyaret edip, fikir edinmelisiniz. Ayrıca çevrenizde düşündüğünüz şehirlerde yaşayan tanıdıklar varsa, onlara danışmaktan çekinmeyiniz.

Nerede yaşıyor ya da çalışıyor olursanız olun, içinizdeki pozitif enerjiyi hiç kimsenin bozmasına izin vermeyin! Mutlu ve huzurlu olduğunuz yer, içinizde saklıdır.

Ve unutmayın!

Bazıları gittileri her yerde mutluluk yaratırlar, bazılarıysa her gittiklerinde. 
Oscar Wilde

Comments

11/07/2016 at 12:32

Haha çok eğlenceli bir konu olmuş. Darısı bizim başımınıza nediyelim:) İyi tatiller dilerim. Emeğinize sağlık.13/07/2016 at 18:01

Çok hoş, brief tadında bir makale olmuş. Keyifle okudum.04/01/2018 at 14:18

Blogunuzu yeni takip etmeye başladım. Gayet güzel içerikler hazırlıyorsunuz. Teşekkürler.Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *