İnfografik Şeklinde Tasarlanmış Yaratıcı CV Örnekleri

Yeni mezun, çalışmaya yeni başlamış ya da uzun zamandır iş hayatında olabilirsiniz. CV hazırlamak birçok kişi için zaman kaybı olarak nitelendirilebilir. Ancak herhangi bir iş arayışınız olduğunda hazırladığınız özgeçmiş sizin hakkınızda bilgi verir. Yalnızca iş arayışınız olduğunda değil, mesleki hayatınızda da isminizin geçtiği ortamlarda nerede öğrenim gördüğünüz, hangi şirketlerde neler yaptığınız merak konusudur. Bu nedenle herkesin bir CV hazırlaması gerekir.

Yüz yüze görüşmenin verdiği elektrik ve enerjiyi başka ortamlarda alamazsınız. Ancak özgeçmişiniz sizinle ilgili ufak da olsa izlenim yaratır. Kabataslak bir şeyler karalamış da olsanız, CV’nizi inceleyen ya da gören kişiler sizinle ilgili öngörülerde bulunur. İçeriklerin yanı sıra hazırladığınız formattan yazı karakterine, kullandığınız renklerden biçimine birçok unsur sizin hakkınızda fikir verir.

Bulunduğunuz pozisyona bağlı olarak yaratıcılığınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Özellikle yaratıcılığınızı kullanmanız gereken Web & Grafik Tasarımı ve Online Pazarlama pozisyonlarında çalışmak istiyor ya da çalışıyorsanız daha kreatif özgeçmiş hazırlayarak ilgi çekebilirsiniz.

Bir CV’de bulunması gereken olmazsa olmaz bilgiler:

  • İletişim bilgileriniz
  • Doğum Tarihiniz
  • Yaşadığınız il, ilçe
  • Öğrenim bilgileriniz
  • İş ve Staj Tecrübeleriniz
  • Çalıştığınız pozisyonda hangi görev tanımlarını gerçekleştirdiğiniz
  • Bildiğiniz ve kullandığınız programlar

İş tecrübelerini yazarken tarihlerin kronolojik sıraya göre olması gerektiğine dikkat ediniz.

Günümüzde kreatif CV formatlarını daha sık görebiliyoruz. Infografik CV formatı özellikle yurtdışında oldukça popüler.

İnfografik CV örnekleri:

1-

infografik_cv_1

Sosyal medya alanında çalışan Mary Aldon, eğitimini ve iş tecrübelerini kronolojik sırayla hazırlamış ayrıca sosyal medyada önemli olan Linkedin, Twitter, Facebook ve bloglarının linklerini de koymuş.

2-

infografik_cv_2

Yukarıdaki CV’de matematiksel ve analitik verilerin kullanıldığı pozisyonlarda çalışanlar için ilgi çekici olacağını düşündüğüm infografik CV’yi görebilirsiniz.

3-

infografik_cv_3

4-

infografik_cv_4

CV’nizin yalnızca bir kağıt parçasından ibaret olmasına gerek yok, CV’nizi 3 boyutlu hazırlamayı hiç düşündünüz mü?

5-

infografik_cv_5

3 boyutlu olarak hazırlanan bir CV örneği.

6.1-

paket_cv_1

6.2-

paket_cv_2

6.3-

paket_cv_3

6.4-

paket_cv_4

6.5-

paket_cv_5

6.6-

paket_cv_6

 

Kitap halinde hazırlanan bir CV örneği.

Unutmayalım, hangi departmanda çalışırsak çalışalım hepimizin bir özgeçmişi olması gerekir. Klasik, Infografik, 3 boyutlu ya da taşınabilir; ne tarz istiyorsanız o şekilde hazırlayabilirsiniz. Bu sizin CV’niz istediğiniz şekilde yapabilir, yaratıcılığınızı kullanabilirsiniz. Fakat unutmayın, zaman kaybı olarak düşündüğünüz özgeçmiş, farklı formatlarla akıllardan silinmeyecek biri olmanızı sağlayabilir!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *