Yalan CV Hazırlama Sanatı

Bir iş görüşmesine giderken ya da iş başvurusunda bulunurken; CV’nizi olduğundan farklı hazırlayabilir, görüşme sırasında da bu farklılıkların arkasında durabilirsiniz. Biraz farklılık göze çarpmayabilir, ancak yalan CV hazırlamak bir sanattır.

mulakat

Öncelikle yalan bir CV hazırlamak için cesaretiniz ve öz güveniniz tam olmalı. gözünüz hiçbir şeyi görmüyorsa, gerçek bilgileriniz dışında farklı bilgilerle özgeçmişinizi doldurabilirsiniz.

Yalan bir CV’de yapılması gerekenler:

 • Çalıştığınız şirketteki pozisyonu hak ettiğinizi düşündüğünüz pozisyonla değiştirin
 • Şirketlerdeki çalışma sürelerinizi arttırın
 • Çalıştığınız unvanları, şuanda var olmak istediğiniz unvana uygun olarak düzenleyin
 • Görev tanımlarınızı olabildiğince çoğaltın
 • Kurulmamış, var olmamış şirket ismi ekleyin
 • Daha önce kullanmadığınız program bilgilerini, bildiklerinizle beraber yazın
 • Start-up bir projede çalıştıysanız, pozisyonunuza “Co-Founder/Kurucu” olarak yükseltin
 • Katıldığınız sertifika programlarını Yüksek Lisans gibi gösterin
 • Yabancı dil bilgilerinizi birden fazla ve gerçek seviyenizden yüksek gösterin
 • Ekip olarak gerçekleştirdiğiniz projeleri tek başınıza yapmışsınız gibi paylaşın
 • Hobilerinize yapmayı hayal ettiğiniz aktiviteleri ekleyin
 • Referanslara, yakın arkadaşlarınızın ya da hiçbir zaman aranmayacağını düşündüğünüz kişilerin isimlerini yazın

İş görüşmesinde önceki işinden neden ayrıldığınızı, asıl nedeninizi paylaşmak istemeyebilirsiniz ve yaşadığınız sorunları anlatmanın yanlış bir izlenim yaratacağını düşünebilirsiniz. Ya da neden kısa kısa çalıştığınız sorgulanırsa diye çekinebilirsiniz. Ücret beklentiniz sorulduğunda, daha önce aldığınız ücret ile ilgili bilgileri doğru belirtmeyebilirsiniz. Kaçamak cevaplar verebilir ya da pembe yalanlar söyleyebilirsiniz. Hatta yalanın dozunu arttırıp yalnızca bir dönem çalıştığınız start-up bir şirketin kurucusu olduğunuzu da söyleyebilirsiniz.

fake cv

Bir önceki işinizden ayrılma nedeninizin ya da aldığınızı söylediğiniz ücret miktarının doğru olup olmadığını karşınızdaki kişi anlayabilir. Referans kontrolü yalnızca sizin paylaştığınız kişilerin aranması değildir. Sektörünüze bağlı gerçekleştirilen bir organizasyonda da sizin hakkınızda bilgi alınabilir. Görüşmenin olumlu geçmesine neden olduğunu düşündüğünüz bilgiler, hiçbir şekilde doğruluk payı içermiyorsa kara listeye girmenize neden olur.

Unutmayın ki;  Twitter ya da Facebook sayfanızdan bilgilerinize ulaşılabilir. Özellikle bir iş portalı olan Linkedin üzerinden sizin bilgilerinize ulaşıldığında, hazırladığınız CV’nin farklılığı göze çarpacaktır.

Her ne konuda olursa olsun yalan bilgi elbet ortaya çıkar. Yahoo’nun eski CEO’sunu hatırlayın: Scott Thompson, özgeçmişinde hem Muhasebe hem de Bilgisayar Bilimi alanında diplomaya sahip olduğunu belirtti; ancak sadece Muhasebe diplomasına sahip olduğu yıllar sonra ortaya çıktı.

Unutmayın; işe kabul edilmiş olsanız da, yalan bilgilerinizin ortaya çıkması durumunda şirket ile bağınız kesilecektir. Unvanınız CEO bile olsa!

Comments

15/11/2013 at 21:56

Siteni çok beğendim , tema harika olmuş bilare bende düzenleyecemde elim değmiyor (: …

Ha bu arada konuya katılacak bir yorum var neden insan yalan cv hazırlasın ki şahsen hiç ihtiyaç duymam ? Yada mülakatı yapacak kurum çok saf (:Ceyda
15/11/2013 at 22:15

Beğenmenize sevindim çok teşekkürler 🙂19/02/2014 at 13:30

Sitenizi bir arkadaşım önerdi iyi bir blog yazarı diye. Sitenizin tasarımını, yazılarınızı özenle yazmanızı ve yazılarınızın konularını çok sevdim. Gerçek hayatınızda ve blog hayatınızda başarılar Ceyda hanım 🙂Ceyda
19/02/2014 at 20:11

Cok tesekkur ederim Suha:)14/09/2014 at 22:37

bende yeni mezunum. bu sıralar sürekli sağa sola cv yolluyodum. eywallah bu yazı epey yardımcı oldu.alev
06/09/2015 at 13:32

merhaba,iyiki rastladım size..cv hazırlamama yardımcı olup,yokoluşa sürüklenen bir hayatın elinden tutar mısnız lütfen..Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *