Sosyal Medya Üzerinden İK

Hangi sektörde çalışıyor olursanız olun, İnsan Kaynakları departmanı şirketler içerisinde sevilmeyen departmanların en başında gelir. Özellikle kurumsal ve büyük ölçekli firmalarda İK’cı ile şirket içerisinde çalışan diğer ekipler arasında mesafe oldukça geniştir. Bunun en büyük nedeni, yeni jenerasyona ayak uyduramama ve şirket içerisinde İK’cıların ekipten kopuk durmasıdır.

Oysa İK’nın asıl yapması gereken, şirket içerisinde motivasyonu arttırmak, herhangi bir problem olduğunda veya danışmak istenen bir konu olduğunda yardımcı olmaktır.

Günümüzde özellikle sosyal medya kullanımının artması ile birlikte sosyal medyaya ve yeni oluşan bu kültüre ayak uyduramayan bir İK’cının ayakta kalabilmesi mümkün değildir. Özellikle İnternet sektöründe çalışan bir şirketteyseniz sosyal medyayı etkin kullanmalısınız.

CV istemek artık geçmişte kalmış bir kavram haline geldi. Bir kişinin neler yaptığına ulaşmak istiyorsanız; kariyer portallarının yanı sıra, Linkedin’den, Twitter’ına, İnstagram’ından Facebook hesaplarına bakabilirsiniz. Günümüzde meslek dalı ne olursa olsun çoğu kişinin bir blog sayfası var. Blog sayfalarından kişiler hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

blog

 

Klasikleşmiş iş ilanları da İnsan Kaynaklarının ve şirketin vizyonunu temsil eden en önemli etkenlerdendir. Artık uzun uzun yazılmış iş ilanları, ne potansiyel kişilere ne de profosyonellere heyecan veriyor. Tatlı bir tasarım ile bir ilan hazırlayamak ya da sosyal platformalardan çağrılarda bulunmanız pek çok kişiye ulaşmanızı sağlayacaktır.

Linkedin’deki araştırma sosyal bağlantıların, doğru kişilere ulaşmak ve kalifiye ekibi oluşturmak için en önemli kanalların başında geldiğini gösteriyor.

linkedin

İş arayan ya da fırsatları değerlendirmek isteyen profesyoneller de bilmelidir ki, sosyal platformlar sizi yansıtmaktadır. Bir şirkete CV’nizi bırakmış ya da e-posta ile iletmiş olabilirsiniz ve farklında olmadan sizi inceleyen şirket yetkilileri ya da işe alım uzmanları olabilir.

İşe alımlarda dikkat edilmesi gereken en önemli konu, takım arkadaşlarına ve şirket kültürüne uygun olacak nitelikteki kişiyi ekibe katmaktır. İş görüşmesine gelen kişinin şirket kültürüne ya da ekiple uyumunun nasıl olacağını sosyal medya hesaplarını inceleyerek ulaşabilirsiniz.

Linkedin, Twitter, blog sayfaları, Facebook, Instagram gibi sosyal medya kanallarını kullanmak kişilerin nelerden hoşlandığını, nasıl bir düşünce yapısı olduğunu yansıtması açısından önemli verilere ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

hrandsocial

Linkedin, yalnızca profosyonellerin bulunduğu bir platform değildir. İş hayatına yeni başlayacak ya da daha yeni sayıldığınızı düşünüyor ve Linkedin hesabını açmayı erteliyorsanız yanılıyorsunuz. Linkedin pek çok şirket yetkilisine, yapmak istediğiniz ya da sizinle aynı işi yapan kişilerle iletişim kurmanıza, şirketlerin neler yaptığına, kaç kişilik ekiplerde oluştuklarına ve iş ilanlara kadar pek çok alanda iş fırsatlarını değerlendirmek isteyen kişilere ışık tutacaktır.

Twitter, son günlerin tartışmalı konularından biri olan sosyal platform. Yalnızca boş sözlerin ya da tartışmaların döndüğü, yalan yanlış söylemler diye nitelendirilen konuların yazıldığı bir platform değildir. Hem ekibini genişletmek isteyenler hem de iş fırsatlarını değerlendirmek isteyenler de kullanmaktadır.

Merak ettiğiniz veya çalışmak istediğiniz şirketlerin Twitter hesaplarını takip edebilir, şirket yetkililerine ve çalışmak istediğiniz departmandaki kişilerin neler paylaştığını, nasıl bir bakış açısında olduğunu öğrenebilirsiniz. Ayrıca Twitter üzerinden ilanların sayısı her geçen gün artmakta.

Facebook, her geçen gün şirketlerin daha çok kullandığı bir hesap. Facebook üzerinden reklamlarla, ilanlar ve paylaşımlarla pek çok kişiye ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda iş fırsatlarını takip etmek için de, şirketlerin Facebook sayfalarını beğenerek ya da gruplarına katılarak şirket hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Unutmayın, sosyal medya hem şirketlerin ekibini genişletmesine, hem de iş arayan kişinin çalışmak istediği şirketi keşfedebilmesine yardımcı olur. Sosyal medya etkin olarak kullanılırken, sosyal medyaya ayak uyduramamanız iş hayatınızda gerilemenize neden olabilir!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *