Planlarını Paylaşırken Dikkat Etmen Gereken Hayatın 4 Dönüm Noktası

Hayatın dönüm noktalarında, hayatında olan insanlar ayrı bir önem taşır. İster istemez stresler ve korkular yaşadığın bu dönemlerde, hayatından çıkartman gereken kişiler için de güzel işaretler alırsın. Daha önce fark etmediğin veya daha da yakınında olmasını istediğin kişiler de belirir bu dönemlerde.

Hayatın bu dönüm noktalarında planlarını paylaşırken dikkat etmen gerekir. Hayallerini, umudunu, hevesini ve motivasyonunu kıran kişileri kendinden olabildiğince uzak tutmalısın. Zaten kendi konfor alanından çıkmanın verdiği korkularla yüzleşiyorken ve kendine yükleniyorken, bir başkasının negatif cümlelerini duymak isteyeceğin en son şey.

Planlarını Paylaşırken Dikkat Etmen Gereken Hayatın 4 Dönüm Noktası:

1- Sınav Dönemleri

Hepimiz lise ve üniversite sınavları dönemlerini tatmışızdır. Aramızda üniversite sınavlarına hazırlanan arkadaşlarda varsa, yalnız değilsiniz; hepimiz bu dönemlerin geçmesini, ardından her şeyin yerine oturacağını düşünerek, kendi omuzlarımızın ağırlığını aşan yükler yükledik. Biz yaptık, sen yapma, kendine o kadar yüklenme!

Bu dönemlerde felakat senaryoları anlatan; o kadar zaman sınava hazırlanmışken son anda sınava giremeyen kişilerin hikayeleri; okul birincisi bile olsan, okul birincilerinin açıkta kaldığı; ısrarla sınava bir sonraki senelere hazırlanırsın yorumları; girmek istediğin bir okul ya da bölüm varsa bunu söylediğinde imkansız olduğunu söyleyenler… Bu sözleri hangi sınav döneminde olursan ol çevrendekilerden duyduysan bu kişilerle, hayallerini ve planlarını paylaşırken bir kez daha düşün!

Bu sözleri arkadaşlarından duyduysan, emin ol senin düşüncelerine ve sana değer vermiyorlarsa kendileri kaybederler. Etrafında seni destekleyen, seni iyi hissettiren aile bireyleri ve arkadaşların vardır; işte değerli vaktini bu güzel insanlarla geçirerek, onlarla paylaşımda bulunarak geçir.

2- İş Başvurusunda Bulunma

Üniversitede ya da mezun olduktan sonra iş görüşmeleri dönemleri, hayatın belirsiz göründüğü ve hayatının kırılımlarından birini oluşturur. Özellikle ilk stajlar, ilk iş deneyimleri oldukça unutulmaz anılar bırakır. Ancak her iş görüşmesi içten içe stres ve gerginlik yaratabilir. İstediğin bir şirket ve pozisyonsa, heyecan daha da artar. 

İstediğin şirkete başvuru yaptığını söylediğinde; dönmezler sana; o şirkete girmek çok zor diyenler; bu işler tanıdık işi derken çabanı küçümsemeye çalışanlar; sen unut o işi sözleri… Aynı zamanda bu dönemlerde sıkıştırarak, olumsuz mu döndüler, olmadı mı kanka sözleri… Bu sözleri birkaç sefer ve birkaç farklı yöntemle sana söyleyen varsa dikkat etmende fayda var.

Bu dönemlerde teknik görüşmelere hazırlanıyorsanız çeşitli kitap ve online kanallardan yardım alabilirsiniz.

3- Kendi İşini Yapmak İstediğin Dönem

Dönem internet çağı; içinde girişimcilik ruhu barındıran, her internet aşığının hayallerinde bir gün kendi işimi yapsam nasıl olur düşünceleri yatar. Sabit bir gelire sahipken kendi işini kurma dönemi de, okuyor ya da mezun olduktan sonra kendi işini yapmak istediğin o dönemlerde etrafına dikkat et.

Bu planlarından kimlere bahsediyorsun? Paylaştığında kendini nasıl hissediyorsun? 

21 yaşında kendi işini kurmuş biri olarak, bu dönemin hiç de kolay geçmediğini söyleyebilirim. Yaşının küçüklüğünü ya da yaşının artık geçtiğini söyleyen sözler, tecrübenin olmadığına dikkat çekerken, rekabettin yoğun olduğuna bu rekabette işinin zor olacağını söyleyen; başarısızlıkla dolu hikayeleri anlatarak, bir tanıdığım yapamadı sen nasıl yapacaksın gibi harika(!) motivasyon yükseltici cümleler kuranlara bir daha bak.

bunları söyleyenlerle planlarından bahsetmen gerçekten gerekli mi?

Seni düşünerek, iyi niyetle korumaya çalışan, sorular sorarak kendini ölçmeni isteyen kişiler olabilir bu kişiler; ancak art niyeti, küçümsemeyi, iğnelemeyi, yermeyi ve inançsızlığı hissettiğin sözlerse; bunları söyleyenlerle planlarından bahsetmen gerçekten gerekli mi?

4- Şehir veya Ülke Değişikliği 

Olduğun şehirden ya da ülkeden farklı yerlere giderek, şansını denemek istiyor olabilirsin; yurt dışında çalışmayı düşünüyor ve çeşitli şirketlerle görüşüyor olabilirsin. Bu dönemler var olan korkularının açığa çıktığı, şimdi buralara da alışmıştım, doğru mu yapıyorum sorularıyla kendimizi yiyip bitirdiğimiz bir dönemdir.

Bu dönemlerde gitmek istediğin şehirlerde, ülkelerdeki durumlar ile ilgili motivasyonunu düşüren, olumsuz hikayeleri seninle paylaşan ya da her başvuran kişiyi alıyorlar mı bu şirketlere, vizelere diyenler; tanıdıklarının zorlandığını söyleyerek senin hiç yapamayacağını anlatan sözler; o şehirler, ülkeler hayal diyenler

Bazen hiçbir şey söylemese de desteğini hissettiğimiz güzel insanlar vardır, bazense tek bir söz işitmeden negatif düşüncelerini duyduğumuz insanlar.

Sözlerin ardındaki anlamı anlamak için hislerine dön. Onlar sana gerçek mesajı verecektir. Bazen hiçbir şey söylemese de desteğini hissettiğimiz güzel insanlar vardır, bazense tek bir söz işitmeden negatif düşüncelerini duyduğumuz insanlar. Hisler yalan söyler mi? Çoğunlukla hayır!

Bu yüzden bu sözleri duyduğunda hissettiğin aşağılanma, yerme ve planlarının küçümsendiğiyse, o kişilerle plan ve hayallerinden bahsetmemende fayda var. 

Kendini savunmana, yaptığın çalışmalarla ya da pozitif duyduğun hikayelerle o kişilere cevap vermek istesen de, zamanına ve enerjine değer mi bir düşün? Planlarından herkese bahsetmek zorunda değilsin, o duygularını ve içinde yaşadığın hislerini paylaşırken, etrafındayken sana değer veren, pozitif kişiler olmasına önem göster.

Hayatının zor dönemlerinde olan kişiler, o dönemlerde sağlıklı iletişim kuramayabilir. Senin yaşadığın kırılım dönemleri gibi, çevrendekilerin de dönüm noktaları olabilir ve duygular çakışabilir. Bir anlık sinirle sana kötü sözler söylemiş tanıdıklarına rastlayabilirsin. Bu kişileri affederek, hayatında tutmak istiyorsan; düş kırıklığına uğramamak için, planların ve yapmak istediklerin haricinde farklı konularda paylaşımda bulunmaya devam edebilirsin.

Hayatın dönüm noktalarında kendi içinde mutlu olan ve pozitif kişilerle planlarından bahsetmeni tavsiye ederim. Karşına çıkan tüm olumsuz geri dönüş ve yorumları, iyi taraftan değerlendirip; kendi korkularının karşına çıkarttığı tokat sözler olduğunu düşünebilirsin. 

Kendini iyi hissetmen, içini ferah tutman, kulağa ne kadar garip gelse de meditasyon gibi ruhuna işleyen uğraş alanları, sadece pozitif enerjisini aldığın kişilerde zaman geçirmen; planlarını paylaşırken dikkat etmen gereken hayatın 4 dönüm noktalarında seni çok daha iyi hissettirebilir, hevesini ve motivasyonunu koruyabilir.

Başkalarının sözleri planlarını gerçekleştirmeye engel olmasın.

“Biliyorum ki başarısız olursam bundan pişmanlık duymayacağım. Pişman olacağım şey, denememiş olmamdır.” Jeff Bezos

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *