Dünyaca Ünlü CEO’ların İlk İş Deneyimleri

Önyargı kırılması zor olan tabulardan biridir. Ne olduğunu, kim olduğunu ve ne yaşadığını bilmediğimiz kişiler hakkında yorumda bulunmak çok kolay gelir. Bugün mesleğimiz ne olursa olsun iş ortamında, belki bir toplantıda ya da mülakatta tanıştığımız bir kişiyi henüz lafa başlamadan bir kalıba oturtabiliriz.

Özellikle karşılaşılan özgeçmişleri düşünün. Nerelerde okuduğunu, çalıştığını görüp hayranlık duyabilir ya da önem vermeyebiliriz. Ancak unuturuz, hayat her zaman sürprizlerle doludur.

Dünya çapında ismini duyurmakla kalmayıp şirketlerini en başarılı şirketler listesine çıkartan CEO’ları hepimiz takdir eder ve alkışlarız. Ancak bir restoranda ya da bir çiftlikte çalışan biriyle karşılaştığımızda görmezden gelebilir, selam bile vermeden geçip gidebiliriz. İnsanoğlu genellikle başarılı kişilerin yanında bulunmayı sever. Pek çoğumuz çeşitli ortamlarda başarılı insanların yanında bulunan övgüleri ve takdirlerini esirgemeyen kişileri görürüz.

“Başarılı insan” profili kişiden kişiye değişiyor. “Başarılı; çünkü şu üniversitede okumuş” ya da “daha önce şurada çalışmış” cümlesini kuruyorsak yine önyargıyla davranıyoruz demektir.

Daha önce McDonalds’ta çalışan birinin yıllar sonra CEO olarak karşınıza çıkacağını tahmin eder miydiniz? Peki hiç merak ettiniz mi, dünyanın önemli şirketlerinin başında bulunan CEO’lar daha önce nerelerde çalıştırlar?

İşte, Dünyaca Ünlü CEO’ların İlk İş Deneyimleri:

Bill McDermott/SAP CEO’su:

Bill-McDermott

Lise yıllarında İtalyan restoranında komi olarak çalıştı.

Dick Costolo/Twitter CEO’su:

Dick-Costolo

Michigan Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri bölümünden mezun olmasının ardından bir dönem Chicago’da para kazanmak için stand up gösterileri düzenledi.

Jeff Bezos/Amazon.com CEO’su:

jeff_bezos

Jeff Bezos, Amozun’u kurmadan önce gençlik yıllarında, tatillerde McDonalds’ta çalıştı.

David Dewalt/McAffe & FireEye CEO’su:

David-Dewalt

David Dewalt’ın ilk işi tele pazarlamaydı.

Meg Whitman/eBay& HP CEO’su:

Meg Whitman

Bir döneme damgasını vuran “patates kafa”nın küresel pazarlamasından sorumluydu.

Michael Dell / Dell CEO’su:

Michael-Dell

Dell bilgisayarı kurmadan önce gençlik yıllarında telefon üzerinden gazete aboneliği satışı yaptı.

Pat Gelsinger / Intel & VMware CEO’su:

pat-gelsinger

Kariyerine başlamadan önce çiftlikte yaşadı ve tarlada çalıştı.

 

Nereden başlarsanız başlayın önemli olan hayallerinizin peşinden azimle gitmek. Kim bilir belki bir restoranda size hizmet eden çalışanı, yıllar sonra dergi manşetlerinde CEO olarak görebilirsiniz ve en önemlisi, o kişi siz olabilirsiniz!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *