Nedir bu Digital Nomad?

Zamanın ilerlemesi, teknolojinin hızla gelişmesiyle çalışma düzenleri de değişmeye başladı. Artık çalışma saatlerinin, çalışılacak yerin belli olduğu düzenli ofis kavramlarının yerini esnek ve özgür çalışma saatleri, istediğin yerde çalışabilme isteği aldı.

remote

Tam zamanlı, yarı zamanlı, freelance yani serbest çalışma, mobil çalışma, home office yani evden çalışma, remote yani uzaktan çalışma gibi kavramlar ile birlikte karşımızda çalışma türlerine bir yenisi daha katıldı; digital nomad!

Kafelerde rastladığımız mobil çalışanları artık dağda bayırda, deniz kenarında, havuz başında görür olduk. Peki digital nomad nedir?

İlk kez 2015’te Almanya Berlin’de düzenlenen Digital Nomad Konferansı ile ismini duydugumuz bu çalışma tarzını, telekominikasyon teknolojilerini kullanarak, istedikleri yerde çalışabilenler destekliyor.

Laptop, internet, akıllı telefonlar ve bulut tabanlı uygulamaları kullanarak uzaktan ya da gezerek çalışanlara Digital Nomad (Dijital göçebe) deniyor. Digital nomadleri, genellikle yurtdışında çeşitli ülkelerde, kafelerde, açık ofisler alanlarında ve kütüphanelerde görebiliriz. Farklı ülke ya da şehirlerde gezerek müşterileri ile çalışmaya devam ederler. Toplantılarını internet üzerinden organize edebilirler; Skype ya da Hangout’tan görüntülü olarak da görüşmeler düzenleyebilirler.

Artık, yeni ülkeleri ve kültürleri keşfederken çalışma imkanı yakalamak; huzurlu ve sakin alanlarda odaklanarak çalışmak mümkün.

Girişimciler, startupçılar ve danışmanlar uzaktan çalışma modellerini uyguluyor.

Digital nomad ya da remote çalışma için uygun olan meslek alanları ise;

 1. Bilgisayar Programcıları
 2. Art Direktörleri
 3. Dijital Pazarlama Yöneticiler
 4. DigitalWeb Arama Değerlendirme Uzmanları
 5. İçerik Yazarları
 6. Online Öğretmenler
 7. Müşteri Hizmetleri Ajansları
 8. Satış Uzmanları
 9. Çevirmenler
 10. Teknik Destek Uzmanları
 11. Turizm Ajansları
 12. Etkinlik Planlama Uzmanları

Digital Nomadlerin en çok ziyaret ettiği ülkeler; Endonezya Bali, Tayland Chiang Mai, Güney Afrika Cape Town, Almanya Berlin, Hindistan Goa, Meksika Oaxaca.

digitalnomad

Çalışma hayatına bambaşka keyif, macera ve keşif imkanı sağlayan uzaktan çalışma tarzı için elbette para birikimi ve anlayışlı yöneticiler de gerekiyor.

Keyifli ve enerjik çalışmalar olsun!

Comments

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *