Dikkat Edilmesi Gereken Bir Süreç: Yeni Yapılanma

Ekip ruhunun pozitif olması bir şirketin başarılı olmasındaki en büyük faktörlerin başında yer alıyor. Özellikle yeni yapılanma döneminde birçok radikal değişiklikler sizin verimliliğinizi etkileyebiliyor. Sonra bir bakmışsınız en pozitif insanken, kendinizi tamamen enerjisiz, motivasyonunuzu ve kimliğinizi kaybetmiş olarak görebilirsiniz.

Sizinle çok beğendiğim bir hikayeyi paylaşmak istiyorum:

Karınca ile Aslan

Küçük bir karınca, her sabah erkenden işine gelir ve neşe içinde çalışmaya başlardı… Çok çalışır… Çok üretir… Ve bunları keyif içinde yapardı.

Patronu Aslan, Karınca’nın başında yöneticisi olmadan kendiliğinden bu kadar hevesle çalışmasına çok şaşırırdı.

Bir gün kârı ve verimliliği arttırmak için aklına parlak bir fikir geldi; eğer Karınca, başında bir yönetici bile olmadan bu kadar üretken olabiliyorsa, bir de başarılı bir yöneticisi olsa neler yapardı?

Bunun üzerine, müthiş bir yöneticilik kariyeri olan ve yazdığı raporlarla ünlü Hamamböceği’ni işe aldı.

Hamamböceği işe öncelikle bir saat alarak başladı. Böylece Karınca’nın çalıştığı saatleri tam olarak ölçebilecekti. İş saatlerinde gevşekliğe müsaade etmeyecekti. Elbette raporlarını düzenleyecek bir sekretere de ihtiyacı olacaktı. Bu nedenle hem telefon trafiğini yönetmek ve hem de arşiv işleri için Örümcek’i işe aldı.

Aslan, gelişmelerden çok memnundu. Hamamböceği’nin hazırladığı raporlar gerçekten harikaydı. Hatta ondan üretim hızını ölçen ve kârlılığı analiz eden renkli grafikler de hazırlamasını istedi. Böylece bu raporları ortaklarına sunum yaparken kullanabilecekti.

Hamamböceği, bu raporları üretebilmek için yeni bir bilgisayara ve donanıma ihtiyaç duydu. Artan ekipmanlar için de artık bir bilgi işlem departmanı oluşturmanın zamanı gelmişti. Bu işleri idare etmek için Sinek’i işe aldı.

Bir zamanlar mutlu, üretken ve rahat olan Karınca, bu yeni toplantı düzeninden ve evrak işlerinden yılmıştı. Zamanın büyük bir kısmını sorulan soruları cevaplamak ve evrak işleri yapmakla geçiyordu.

Aslan, Karınca’nın bölümünün giderek büyümesinden memnundu. Bölümü daha da büyütmek üzere bir üst yöneticiye ihtiyaç olduğunu düşündü ve bölüm başkanı olarak başarıları ile ünlü Ağustosböceği’ni işe aldı.

Kendi rahatına ve keyfine düşkün Ağustosböceği’nin ilk icraatı ofisi rahat edebileceği yeni mobilyalarla döşemek oldu. Tabi ki kendisinin yeni bir bilgisayara, bütçe kontrol ve stratejik verimlilik planı hazırlanması için kişisel bir yardımcıya ihtiyacı vardı. Bunun üzerine eski işyerindeki yardımcısı Tavuskuşu’nu işe aldı.

Karınca’nın çalıştığı yer giderek kimsenin gülmediği, neşesiz ve mutsuz bir mekana dönüşmüştü.

Ağustosböceği, patronu Aslan’ı ortamın ruh halini değiştirecek bir çalışma yapılması gerektiğine ikna etti.

Bunun üzerine, Karınca’nın bölümünde olup bitenleri gözden geçiren Aslan, üretimin ve kârlılığın dramatik bir şekilde düştüğünü fark etti. Hemen, son derece itibarlı ve iyi tanınmış bir Danışman olan Baykuş’u sorunu çözmesi için işe aldı.

Baykuş, Karınca’nın departmanında üç ay geçirdi. Bu hummalı çalışmanın ardından ciltlerce süren muhteşem bir rapor yazdı. Raporun sonucu şuydu: “Departmanda aşırı istihdam vardı”.

Aslan, raporu inceledikten sonra dramatik bir karar verdi ve elbette, ilk olarak negatif tavırlarıyla dikkat çeken, mutsuz ve çalışma isteğini kaybetmiş olan Karınca’yı işten çıkardı.

Yeni yapılanma sürecinde en büyük rol şüphesiz üst yönetimin. Ne kadar çok çalışanım var bakın, demek yerine; çekirdek ancak pozitif ve enerjik bir ekip size daha çok başarı getirebilir. Büyüme evresinde de ekibi çok dikkatli seçmek gerekir. Burada en önemli unsur ekibinizin, çekirdek ya da büyük, pozitif ve enerjik olması 🙂 Dikkat! Yoksa en has adamlarınızı kaybedebilirsiniz…

Yorum sizin…

Comments

19/12/2012 at 20:41

Oldukça güzel bir hikayeymiş. Daha öncede ben bunu nasıl okumadım bilmiyorum 🙂Ceyda
19/12/2012 at 21:28

Beğenmenize sevindim 🙂suzan bilgin
21/12/2012 at 00:08

Yazıyı okuduktan sonra içgudusel olarak ayağa kalkıp alkışlamak istedim… Muhteşem bir hikaye, paylaşım için yürekten tesekkur:)Ceyda
21/12/2012 at 02:08

Ben teşekkür ederim, bu güzel yorumunuz için 🙂adnan
21/12/2012 at 15:48

iş hayatında yapılan en büyük yanlışı anlatan çok güzel bir hikaye, tebriklerPınar
22/12/2012 at 15:57

Süper gerçekten.. 🙂 Anlayana…26/12/2012 at 14:09

Şahane bir yazı! Bayıldım, bayıldım, bayıldım! 🙂Mehmet Altıner
26/12/2012 at 14:26

Gerçekten çok güzel. Teşekkürler.Yasemen Balaban
30/12/2012 at 19:44

Cok etkileyici bir yazı olmuş,kendimi nereye koyacağımı düşündüm daha yazıyı okumadan önce,başlık sebebiyle.
Hiçbiri değilim neyse ki 🙂 birçok kişi ile paylaşacağım bir yazı olacak.Ceyda
30/12/2012 at 22:25

Çok teşekkürler güzel yorumlarınız için 🙂Tugce
06/01/2013 at 23:34

Cok guzel, sureci yasayan karinca icin cok sey ifade ediyor 🙂
Tesekkurlerefe yılmaz
07/01/2013 at 09:21

Oldukca basarılı, emeginize saglık diyorum.Teşekkürler.Ceyda
07/01/2013 at 11:09

Çok teşekkür ederim 🙂Nesrin
16/01/2013 at 15:39

İş hayatımızda başımıza gelen olayı çok güzel bir hikayeyle dile getirmişsiniz. Teşekkürler:)Ceyda
16/01/2013 at 15:44

Ben teşekkür ederim 🙂Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *