Mülakatta Ne Giysem?

İlk izlenim her zaman önemlidir. Ancak bir kişinin başarısını, yalnızca kıyafeti yansıtmaz. Kıyafetler bir adayın hayatının küçük bir fotoğraf karesini göz önüne sermiş olur.

Bir mülakata davet edildiğimizde, ilk aklımıza gelen sorulardan biri “mülakatta ne giysem?” olur. Evet, belki biz bayanlar daha çok düşünürüz; ancak merak etmeyin beyler, sizin de çoğunuzun bu soruyu sorduğunu biliyorum.

Öncelikle bu karşınızdaki kişiye karşı saygınızı ve değerinizi gösterir. Bir düğüne gidermiş gibi giyinmek değil ya da papyon takmak zorunda da değilsiniz.

Birçok meslektaşım takım elbiseli bir kişiyi, şortla gelen bir kişiden çok daha başarılıymış gibi görebiliyor. Ne kadar da yanlış!

Kurumsal bir şirkette çalışmak isteyen kişi, elbette düzgün ve resmi bir görüntü çizmeli ancak; bir yazılımcıyı şortla görünce “olumsuz” olarak değerlendirmek, kafanızı taşlara vurmanıza neden olabilir.

Her şirket kültürünün ve pozisyonunun farklı kişiliklere ihtiyacı vardır. Buna göre giyinmek ve değerlendirmek gerekir. Örneğin; bir bankada ya da kurumsal bir şirkette görüşmeye giderken erkeklerin gömlek ve ceketle, kadınların gömlek ve zarif bir etekle gitmesi uygun olacaktır. Ancak uygun kıyafetler yoksa üzülmeyin, ne giyerseniz giyin, temiz ve hoş görünmeniz önemli. Hele ki bu kişi gerçek bir kodder ise, ne giyerse giysin baş tacı edilmeli!

Yırtılmış ayakkabıyla karşınıza gelen kişiyi sırf kıyafeti yüzünden elerseniz, ileride takım elbiseyle sizi karşıladığında;  değişen sadece kıyafeti ve yüksek miktarda özgüveni olacaktır.

Unutmayalım; başarılı kişiler takım elbise giyebilir ancak, her takım elbise giyen kişi başarılı değildir!

 

 

Comments

10/12/2012 at 19:36

Çok güzel bir yazı olmuş, ellerinize sağlık.Ceyda
10/12/2012 at 21:39

Çok teşekkür ederim 🙂18/02/2013 at 14:55

Çok hoş. Zaten yazılımcılar olarak bir türlü doğru düzgün giyinemiyoruz (Bu konuda kendi adıma konuşmak isterdim ama netice ortada 🙂 ), kravatın göbeği küçük kalıyor, vb. saymakla bitmeyecek sürüsüne örnek..

Sektörün bunu gözardı etmemesi dileğimle.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir