“Bir tweet attım, başıma gelmeyen kalmadı” demeyin!

Birçok kişi twitter’ı içini dökebileceği bir platform olarak görüyor. Öfkenin, sevginin, yaşanılan haksızlıkların ve hatta itirafların paylaşıldığı bir platform. Gündemi twitterdan takip edebilir, yorumlarda bulunabilirsiniz. Örneğin bir derbi günü taraftarların yorumlarını twitterdan görebilirsiniz.

Twitter size birçok kişi hakkında gizli bilgiler verir. Atılan tweetler, paylaştığı yazılar, fotoğraflar, hatta videolar… Kimlerin kimleri takip ettiğini, kimlerle konuştuğunu görebilirsiniz.

Twitter, belki de hiç ulaşamayacağınızı sandığınız kişileri takip etmenize olanak sağlar. Çalışmayı hayal ettiğiniz şirketleri ve yöneticileri takip edebilir, onların gittiği organizasyonlara katılabilirsiniz.

Sosyal medyanın hayatımızı kolaylaştırdığını düşünenlerin sayısı oldukça fazla. Bunun en büyük nedeni hayranı olduğunuz kişilerle, üst düzey yöneticilerle, şirketin yetkilileriyle konuşabilme fırsatından ve birçok bilgiye ulaşabilmemizdendir.

Sevdiğinizi sandığınız kişilerin yazılarını okudukça onları desteklememeye başlayabilir, hiç düşünmediğiniz kişilerin düşüncelerini okudukça kendinize daha yakın bulabilirsiniz. Yakın sandığınız arkadaşlarınızın paylaşımları canınızı sıkarken tanımadığınız kişilerin paylaşımlarında kendinizi bulabilir, yeni sosyal medya arkadaşlarına sahip olabilirsiniz Hastalandığınızda, üzüldüğünüzde, özel günlerde sizi kutlayan, destekleyen kişilerdir onlar. Yakınlarınızdan görmediğiniz desteği onlarda görebilirsiniz. Bu da saatlerinizi telefonun ucunda, bir laptop ya da tabletlerde olmanızı açıklayabilir.

 

twitter-turkey-siralama-2012-ulke-640x457

2012 verilerine göre, Türkiye’de 7.2 milyon Twitter kullanıcısı bulunuyor ve bu kullanıcıların 5.3 milyonu Twitter’da aktif. Her geçen gün artmaya devam ettiğini düşünürseniz, dünyanın küçülmeye başladığını söylemek daha da gerçekçi olmaya başladı.

Twitter’da iş arayan kişilerin paylaşımları, şirketlerin de aradıkları personele sosyal medyadan ulaşma yolunu getirdi. Biz de kurulduğumuz günden bugüne kadar twitter’dan birçok kişiye ulaştık ve birçok kişiyle tanışma fırsatı bulduk 🙂 Artık şirketler sosyal medya üzerinden iş ilanları paylaşmaya başladılar. Öyle ki; İngiltere’de Essex Chronicle gazetesinin editörü Alan Geere, işe alacağı muhabirlerden Twitter’da 140 karakterde kendilerini anlatmalarını istemiş. Geere, uzun başvuru mektupları ve özgeçmişleri okumaktan sıkıldığını söyleyerek, “140 karakterde bana neler yapabileceklerini ve neden onları işe almam gerektiğini anlatmalılar” demiş.

Dikkat! “Bir tweet attım, başıma gelmeyen kalmadı” dememek için; İçinizi dökeyim derken küfür etmemeli, çalıştığınız firmadaki çalışma arkadaşlarınıza olumsuz eleştiriler yapmamalı ve rakip firmaları kötülememeli. Sizi hiç tanımayanlar tarafından negatif algılanabilirsiniz. Hem sosyal yaşamınıza hem de iş hayatınıza etkilerini düşünmeden, aklınıza gelenleri olduğu gibi yazmamalısınız. Unutmayın; bir anlık öfkeyle kurduğunuz cümleler işinizden olmanıza sebep olabilir!

 

Comments

22/10/2013 at 20:09

Belki de alan el değil veren el olmamızı da sağlayabilir.. 😉Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *